عکـس و طبیــعت

بنام خالق زیباییهــا که خود زیباتـرین است - وبلاگ شخصی حسین جاودانی - عکاس تبـریزی

پایان کار جشنواره عکس فیروزه 5 تبــــریز

           جشنواره فیروزه 5 بالاخره بپایان رسید و انصاف مسئولین برگزاری این برنامه تمامی تلاش خودرا بکار بردند تا کار بدون عیب و نقص باشد البته باید اذعان داشت که معمولا هیچ کاری بی عیب نمی شود ولی فکر میکنم نتیجه کار تیم ما و همکاران سخت کوش ستاد اجرایی ، نمره قبولی می گیرد .

          خوشبختانه این برنامه مصادف شد با هفته نکوداشت تبریز و به همین منظور به میهمانان این جشنواره لوح یادبود نکو داشت تبریز نیز اهدا شد .

 

به تصاویری از این جشنواره توجه فرمایید - ( ادامه مطلب )

+   حسین جاودانی ; ٧:۱٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٦/۳٠

ساعت چپ‌گرد استاد شهریار

طراح ساعت شهریار می‌گوید: عقربه‌های ساعت چپ‌گرد استاد شهریار برعکس ساعت های معمول می‌چرخد و تداعی برگشت به گذشته را دارد.
صراط: ایرج نوبهار از دوستان خانوادگی زنده یاد محمد حسین شهریار پیرامون این ساعت که طراحی آن را خودش برعهده داشته، گفت: عقربه‌های ساعت چپ‌گرد استاد شهریار برعکس ساعت های معمول می‌چرخد و تداعی برگشت به گذشته را دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه روی این ساعت شعری درج شده که از سروده‌های خودم است، افزود: روی این ساعت نوشته شده:

کاش می‌گردید چرخ روزگار/ این چنین برعکس می‌شد در مدار

حی و حاضر می‌شدند ارباب عشق/ در چینین محفل غزل خوان «شهریار»

نوبهار تاکید کرد: این برگشت به عقب انسان را به صفای دوران کودکی می‌برد و یاد ایام گذشته می‌اندازد همان روزهایی که شهریار بود و زیست و شعر سرود.


ساعت چپ‌گرد استاد شهریار +عکس

این شاعر ضمن اشاره به اینکه روز گذشته به مناسبت روز شهریار و شعر و ادب این ساعت در دفتر تازه تاسیس استاد شهریار در میدان فاطمی نصب شد، افزود: نمونه سخنگوی این ساعت هم تولید شده که در حافظه آن شعر حیدر بابای شهریار ضبط شده است و با کنترل از راه دور فعال می‌شود. صدای شهریار بر این ساعت انسان را به دامن کوه و نوای باطنی شهریار راهی می‌کند.

وی با بیان اینکه نمونه‌ای از این ساعت در بخش موزه لوور پاریس که به شهریار اختصاص دارد، نصب شده، تصریح کرد: عقربه‌های این ساعت برعکس ساعت‌های معمول می‌گردد از این رو برای خیلی از افراد قابل توجه است.

27 شهریور در تقویم ما مصادف است با روز شعر و ادب، این روز را به مناسبت سالروز درگذشت استاد شهریار چنین نام نهاده‌اند.
منبع: فارس

+   حسین جاودانی ; ۸:٥٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٦/٢٩

همایش دوچــرخـــه سواری خـانـوادگــی در تبــــریز

         روز جمعه 93/6/21 بمناسبت هفته نکوداشت شهر تبریز ، از طرف باشگاه ورزشی فرهنگی آب و برق آذربایجان شرقی دعوتی همگانی برای دوچرخه سواری بعمل آمد و صحنه بسیار زیبایی بود همه آمده بودند ! کوچولو ها ! بزرگتر ها ، قهرمانان ، آماتور ها پیشکسوت ها و مردم عادی علاقمند و . . .

          استقبال مردم از این همایش قابل تقدیر بود این یکی از نوه های خوشگل من ، فرزاد است که در همایش شرکت کرده و آماده شرکت در دوچرخه سواری است :

          این مراسم حدود ساعت 9 از محوطه ساختمان مخابرات زعفرانیه شروع شد و شرکت کنندگان بطرف ایل گلی رکاب زدند .

          در محوطه پارک ایل گلی در یک گرد هم آیی گرم و صمیمی ک شهردار محترم شهر تبریز و جمعی از مسئولین و مردم شهر حضور داشتند برنامه های متنوعی برای حاضرین اجرا گردید و در انتها برگهایی که بعنوان قرعه کشی هدایای ویژه بین حاضرین پخش شده بود جمع آوری و قرعه کشی شد و تعداد 10 هدیه نقدی یک میلیون تومانی و 36 دوچرخه به مردم اهدا شد .

          به گزارش تصویری این همایش در (ادامه مطلب )توجه فرمایید :

+   حسین جاودانی ; ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٦/٢٥

نمایشگاه آثار پیشکسوت ها ، داوران و عوامل اجرائی جشنواره عکس فیروزه ، در تبریز

 

 

 

 

 

+   حسین جاودانی ; ٧:٢٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٦/۱٦

تجلیل از دو هنرمند عکاس پیشکسوت

          روز چهارشنبه همزمان با اختتامیه جشنواره عکس رضوی ، از دو هنرمند پیشکسوت ، استاد جواد بهمنش راد و استاد محمدرضا امتنانی تجلیل شد ـ

          استاد جواد بهمنش متولد 1334 شیراز بوده و فعالیت هنری خود را از سال 52 آغاز کرده است. وی مدرس عکاسی در دانشگاه بوده و زمینه عکاسی هنری وی معماری، اجتماعی و طبیعت است.

          استاد محمدرضا امتنانی متولد 1334 تهران بوده و عکاسی را از سال 1347 آغاز کرده است. وی تداوم هنر خود را بعد از سالیان متمادی در مسیر عکاسی حوزه اندیشه و هنر اسلامی تثبیت کرده که عکاسی از کنگره عظیم حج یکی از بارزترین مجموعه های تصویری اوست

 

 

          ما ضمن تبریک و تهنیت به این دو استاد بزرگوار ، برایشان عمری طولانی توام با عزت و احترام آرزو میکنیم و امیدواریم که جوانان این مرز و بوم از تجربیات ارزشمند این اساتید و سایر هنرمندان هموطن ، بهره کافی را ببرند .

+   حسین جاودانی ; ٦:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٦/۱٦

اختتامیه جشنواره عکس رضوی

مراسم اختتامیه عکس رضوی ، با حضور جمعی از مسئولین شهری و هنرمندان عکاس ، روز چهارشنبه 93/6/12 در مجتمع سینمایی 22 بهمن تبریز برگزار شد و برندگان این جشنواره معرفی و جوایز خود را دریافت نمودند .

 

 

 

بیانیه هیأت داوران جشنواره سراسری عکس رضوی
 "امروز سخن از نسیم قدسی است. به وادی محبتی روی نهادیم که خامه‌ها عاجز از توصیف و کلمات قاصر از تعریف‌اند، به ضریحی دخیل بسته‌ایم که غبار آن توتیای دیده فرشتگان و خاک درگهش سرمه چشم کروبیان است، ثامن‌الحجج، امام همامی که از بخشی فوق‌العاده تاثیرگذار و بعدی مهم از ابعاد وسیع هنر عکاسی‌ است.
هنری مصور که با تأسی از محتوای ولایی می‌تواند پیام‌آور نیازهای جامعه بوده و خلاء ناشی از عصر ماشین و آهن را که امروزه به فقر فرهنگی جوامع منجر شده، غنای بیشتری بخشد. امروز عکاسی ما متاسفانه به سمت سویی سوق داده شده که جز آزار دیدگان و جرح دل هماره آوردی ندارد، لنز مزین به جوهره ولایت و دوربین ملون به رنگ رضوی هیچ‌وقت نمی‌گذارد مبتذلیات چندش‌آور به داخل کادرش نفوذ کند .سراغ سوژه‌هایی می‌رود که در آن حسی از خدا گونگی و شمیمی از انسانیت و فضایل انسانی وجود آورد.
جشنواره رضوی مانوس امام همامی که شعاع ولایت‌اش تا بی‌نهایت عشق گسترده و سایه رأفت و عطوفت‌اش از جماد گرفته تا نبات و همه انسانها را دربرگرفته و انوار فراگیر معنوی و ولایی او همه مرزهای عالم را درنوردیده است.
هیئت داوران ضمن ارج نهادن به تمامی آثار هنرمندان عکاس شرکت کننده و سپاس از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در اشاعه فرهنگ اسلامی در جایگاه عکس از نگاه هنرمندان و تاثیرات عکس و اهمیت جایگاه عکس به مواردی اشاره می‌دارد. 
- نظر به موضوعات وسیع بندهای مندرج در فراخوان جشنواره، بایستی هنرمندان عکاس بیشتر به محتوا بیاندیشند و در چارچوب ورود به نشانه‌های سمبلی به ثبت آثار بپردازند.
- برای نگاه عکاسان موضوع رضوی مطالعه زیاد در موضوعات مطروحه را می‌طلبد تا ارادت دینی و اسلامی از فرهنگ قومی و فرهنگ ایرانی اسلامی به تصویر درآید که نگاهی وحدت آفرین دارد.
- از مسئولین و متولیان، خادمان اماکن زیارتی مجدداً درخواست همسویی و همراهی با عکاسان را برای ارائه فرهنگ رحمانی شیعه طلب می‌نمائیم تا هنرمندان این عرصه با نگاه آسمانی خویش به ضرورت اشاعه فرهنگ اسلامی از دریچه نگاه هنری موفق درآیند.
هیئت داوران جشنواره سراسری عکس رضوی با بررسی آثار رسیده در سه مرحله داوری، از میان 3250 قطعه عکس رسیده از 27 استان کشور، تعداد 40 قطعه عکس از 30 عکاس را برای بخش مسابقه انتخاب و در مرحله پایانی آرای هیئت داوران به 8 نفر به یمن امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) حائز رتبه دانست.
امید آنست هنرمندان عزیز جهت حفظ کرامت هنر خویش با پرهیز از موضوعات کلیشه‌ای و تکراری و ارسال مجدد آثار با افق جدید در سالهای آتی از فیض معنوی هنری بدیع ارائه نمایند."

در اختتامیه جشنواره سراسری عکس رضوی، "سلیمان گلی" از تربت حیدریه به عنوان نفر اول، "صادق ذباح" از مشهد به عنوان نفر دوم، "سمیرا ‌غفاریان‌ قالیباف" از مشهد به عنوان نفر سوم، "سیدمحمدهادی شفیعی" از مشهد به عنوان نفر چهارم، "سیدعلی حسینیان نسب" از مشهد به عنوان نفر پنجم، "مهران میرزایی" از مشهد به عنوان نفر ششم، "امیر عنایتی" از تربت حیدریه به عنوان نفر هفتم و "نسیبه خلیلی" از آمل به عنوان نفر هشتم معرفی شدند.گفتنی است پس از ارسال فراخوان  عکاسان رضوی از 27 استان و 59 شهر با سه هزار و 250 قطعه عکس شامل دو هزار 817 قطعه تک عکس و 433 مجموعه‌ی عکس   در این جشنواره شرکت نمودند و  داوری نهایی این آثار را "سید عباس میرهاشمی "،  "سعید فلاح‌فر"،  "علیرضا کریمی صارمی "، "نادر فارغی" و "بهزاد پروین قدس" داوری این جشنواره را بر عهده داشتند.

جشنواره سراسری عکس رضوی با همکاری شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی،‌ معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی،  بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع)، دبیرخانه نمایندگی بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در استان آذربایجان شرقی، کانون فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان،‌انجمن عکاسی استان و  انجمن سینمای جوان دفتر تبریز برگزار شد.

+   حسین جاودانی ; ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٦/۱٥

آوینــــا کوچولو و نمازش !

گلـــی که تـربیـت از دست باغبـــان نگـــرفت

اگر به چشمه خورشید سر زنــد خود رو است

          آوینا کوچولو ، یکی از نوه های خوشگل من تازگی یکسالش تمام شده است ! و نماز خوندنش خیلی با مزه است ! امید وارم خدا قبولش کند !

 

          حالا نوبت چیه ؟ !

          خداوند همه بچه ها را که گلهای زیبای زندگی هستند شاداب و معطر و زیر سایه پدرومادرشان نگهدارد .

+   حسین جاودانی ; ٩:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/٦/٦

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir