عکـس و طبیــعت

بنام خالق زیباییهــا که خود زیباتـرین است - وبلاگ شخصی حسین جاودانی - عکاس تبـریزی

حشرات میهمــان گـل هـــا !
نویسنده : حسین جاودانی - ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱
 

          دوستان عزیـــز ، وقتی که گل ها آماده می شود طبیعتــا حشراتی مانند پروانه ها و زنبور ها و شب پره های شهـــد خوار و . . . می آیند و هرکدام سهم خودشان را دریافت میکننــد .

          من هم دوست دارم از این تلاش ها تصــاویری را تهیــه و تقدیمتـان کنــــم .

          البته عکسبرداری از این حشرات شگــرد خاص خودش را دارد و مخصوصا شب پره شهد خوار ( Macroglossum stellatarum ) که با آن بال های زیبا بسیار سریع بال می زند و برای گرفتن تصویر سرعت بالای شاتر ضرورت دارد و اینک تصاویر :

          به شکل خرطوم این حشره توجه کنید که وقتی از راه دور می آید خرطومش را به صورت مارپیچی جمع میکند ،

          ولی وقتی به خوان نعمت گل ها میرسد وضعیت فرق میکند ،

 

            در بعضی از تصاویــر ، برای ثبت رنگ زیبای بالهای این پرنده کوچک سرعت شاتر را تا یک هشت هــــزارم ثانیــه ! بالا بردم تا بال زدن فوق العاده سریع آنرا ثبت ، و بصورت تصویر ثابتی نشان دهم ! .

          و این پروانه خوشگل هم تلاش خود را برای کسب سهمیه انجام میدهد :

 

          البته من نفهمیدم که این سنجاقک چرا آمده و مدت زمان زیادی را ساکت و آرام در نوک یک ساقه خشک و خالی صرف میکند ! و کاملا در عالم خودش است و هیچ اعتنایی به من نمی کند ! آیا به حساب و کتاب و مشکلات زندگی خودش فکر میکند ؟ نمی دانم . . . خوب توی این دور و زمانه هر کس مشکلات خاص خودش را دارد !

          این ملخ کوچولـو هم آمده بود ! خوب هرکدام از مخلوقات عالم سهمـی از این طبیعت غنی دارند !

          دوربین تصویربرداری این حسن بزرگ را دارد که وقتی بدست میگیری و وارد طبیعت می شوی تمامی لحظات را دنبال زیبایی ها و سوژه های خاص میگردی و این مسئله ترا خواه و ناخواه خوش بین میکند و این مسئله بسیار ارزشمند است ! 

          عزیــزان من ، دنیا برنگ شیشـه عینکــی است که بر چشم داریــم و خدا کنــد که شیشـه های عینـک ما به رنگ خوش بینـــی باشـد ! . . .

شاد باشید و با زیبایـی های محیط خودتان مهــربان باشـید !