عکـس و طبیــعت

بنام خالق زیباییهــا که خود زیباتـرین است - وبلاگ شخصی حسین جاودانی - عکاس تبـریزی

سفر عکاسی به کوره های آجر پزی باغ معروف
نویسنده : حسین جاودانی - ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢٤
 

           سفر گروهی اعضای انجمن عکاسی سازمان بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی با همکاری گروه عکاسان یاد به مقصد کارگاه های آجرپزی سنتی، روز یکشنبه هیجدهم تیر ماه 1391، برگزار گردید.

          در این سفر که با شرکت هفده نفر از عکاسان و علاقمندان به هنر عکاسی به مقصد کارگاه های آجرپزی سنتی انجام شد، گروه اجرایی سفرهای عکاسی انجمن، در شناسایی موقعیت جغرافیایی مقصد سفر، اطلاعاتی  را برای همسفران ارائه نمودند.

 

          عکاسان شرکت کننده در این سفر، بعد ازظهر روز یکشنبه حرکت خود را از تبریز آغاز نموده و ضمن عبور از منطقه جنوب غربی شهر تبریز به منطقه باغ معروف و کجوار رسیده و از کارگاه آجرپزی بازدید و به عکاسی مشغول گردید.

          همزمان با اولین ساعات رسیدن گروه سفر به مقصد، شرکت کنندگان اطلاعاتی را در خصوص موقعیت، نحوه کارکرد و حضور کارگران از راهنمای کارگاه دریافت نمودند.

          در این سفر که با هدف عکاسی مستند اجتماعی انجام گردید، عکاسان شرکت کننده از مراحل مختلف ساخت آجر پزی به شیوه سنتی (خمیر گیری، قالب بندی، چینش فنربندی، حمل به کوره، کوره های آجرپزی، بارگیری و ارسال) بازدید و به عکاسی پرداختند.

          طبق روال برنامه های انجمن عکاسی سازمان بسیج هنرمندان آذربایجانشرقی مبنی بر بهره مندی از حضور اساتید عکاسی در سفرهای این انجمن، شرکت کنندگان در این سفر نیز، از تجارب اساتید عکاسی بهره مند گردیدند.

(بقیه گزارش و تصاویر مربوط به کار و کارگران در ادامه مطلب )


            اسامی شرکت کنندگان به شرح زیر می باشد:

          مه لقا آریایی، محمدرضا امتنانی، جواد بهمنش راد، حسین جاودانی، همایون حسن زاده، سیده معصومه حسینی اقدم، مقصود سامع سردرودی، امین شهامی پور، حسین صدیق نجاتی، سیده هاله صدرالدینی، ندا ظروفی آذر، هادی فائزی، رضا فلاحی مطلق، مصطفی قربان پور طاهری، ملک ناصر قربان زاده، عبداله قریشی زاده، محمد رضا محمدخانلو.

          از مهمترین اهداف برگزاری مجموعه سفرهای انجمن عکاسی بسیج هنرمندان آذربایجان شرقی، جذب و تربیت هنرمندان جوان عکاس و علاقمندان هنر عکاسی، شناسایی و پرورش استعدادها در محیطی سالم و صمیمی می باشد تا ضمن عکاسی، با شرکت در جلسات و کارگاههای آموزشی توسط اساتید مجرب این هنر تجارب خود را افزایش دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

           این سفر بصورت یک روزه برگزار شد و عکاسان شامگاه روز یکشنبه به تبریز بازگشتند.

           آثار تصویری دوستان در این برنامه عکاسی روز چهارشنبه همین هفته در محل سازمان سینمایی 22 بهمن تبریز مورد نقد و بررسی قرار گرفت و به سه نفر از عکاسان هدایایی اهدا شد عکاسانی که هدایایی دریافت کردن عبارتند  از : محمدرضا امتنانی - حسین جاودانی - سیده معصومه حسینی اقدم

 

          بدینوسیله از مسئولین گروه سفرهای عکاسی انجمن عکاسی سازمان بسیج هنرمندان استان آذربایجانشرقی و گروه عکاسان یادمدیریت و کارکنان شرکت آجرسازی بهنام نو  تشکر و قدردانی می نماییم .