روزی بود و روزگاری . . . باز خوانی خاطرات سالهای دور . . . قسمت آخر ( دهم )

          در مدتی که در پادگان مراغه ( آن موقع اسمش رضا پاد بود و امروزه پادگان امام رضا گفته می شود ) برای بچه ها تدریس می کردم گروه امداد جمعیت جوانان هلال احمر که آن زمان شیر و خورشید نامیده می شد تشکیل دادیم که مسئولیتش با من بود و برنامه هایی برای بازدید و عیادت از بیمارستان ها و حضور در فعالیت های اجتماعی داشتیم :

عیادت از بیماران بیمارستان سینا - سال 1347

 

          بعد از دوسال تدریس در مدرسه پادگان ، بعلت کمبود کادر آموزشی ، عده ای از آمورگاران را که توانائی تدریس در دبیرستان را داشتند ، از جمله بنده را جهت تدریس  به دبیرستان خواجه نصیر مراغه دعوت کردند و مسئله جالب این بود که من در سالتحصیلی ( 49-50) با مدرک دیپلم ریاضی ! در آن دبیرستان ، ادبیات ! تدریس میکردم .

           در طول مدتی که در آن شهر بودم کلاس های شبانه هم برای بزرگسالان داشتم که آن روز ها کالس های پسکار با بیسوادی گفته می شد :

           در سال 50 من دیگر از دربدری خسته شده بودم و دلم می خواست هرچه زود تر به تبریز برگردم ولی بدلایل اداری امکان پذیر نبود .

          خوشبختانه همان سال نظام آموزشی تغییر کرد و برای آولین بار دوره راهنمایی تحصیلی بر قرار شد و برای تدریس در این دوره می بایستی دبیران خاصی در دوره های فشرده ( 420 ساعته ) شرکت و آمادگی لازم را برای تدریس در دوره راهنمایی تحصیلی را داشته باشند ولی مشکل کار من دوری از تحصیل به مدت طولانی بود که حضور در اینگونه آزمون ها و یا کنکور دانشگاه را برایم مشکل می کرد خوشبختانه با عنایت خداوند با دوستان و همکاران مراغه ای مطالعاتی را بصورت فشرده شروع کردیم که نتایج لازم بدست آمد .

          از بین معلمین شاغل با انجام آزمون خاص تعدادی را در حد نیاز شهرستان مراغه ، انتخاب و برای گذراندن دوره راهنمایی تحصیلی به تبریز ( مر کز دانشسرای تربیت معلم ) اعزام داشتند که من هم جزو آنها بودم .

          در همان ایام ، اطلاع پیدا کردیم که دانشگاه تبریز برای اولین بار دوره های شبانه دایر کرده و برای کنکور ثبت نام می کند ! من هم به امید خدا ثبت نام و در کنکور شرکت کردم و باز هم لطف الهی در چنان موقعیت حساسی شامل حالم شد و در رشته فیزیک قبول شدم ! و درسال 1350 وارد دانشگاه و در سال 1354 با مدرک لیسانس فیزیک فارغ التحصیل شدم .

          در همان سال 1350 به خاطر قبولی در دانشگاه ، از مراغه به تبریز منتقل و برای همیشه از دربدری راحت شدم .

          از موضوعات قابل توجه در این دوره این بود که کامپیور تازه داشت وارد ایران و دانشگاه ها می شد ! و در دانشگاه تبریز نیز یک دستگاه IBM ( سیستم 6 ) نصب شده بود و برای کار با این سیستم ، تربیت متخصص ضروری بود - برای این منظور از بین دانشجویان رشته های علمی روزانه و شبانه ، بصورت کتبی ، آزمون هوش بعمل آمد و سه نفر را انتخاب و برای گذراندن دوره برنامه نویسی کامپیوتر به مرکز IBMتهران اعزام کردند که نفر اول این آزمون آقای نیک منش از رشته ریاضی ( اهل اردبیل ) و نفر دوم : من از رشته فیزیک و نفر سوم خانمی از رشته زیست شناسی بودند .که ما سه نفر را مدت سه ماه به تهران اعزام و پس از گذراندن دوره فشرده که زیر نظر متخصصین ایرانی و خارجی بود ، با اخذ گواهینامه لازم به تبریز بر گشتیم . ( 1353)

          تدریس من در مدارس تبریز از سال 1350 ببعد ، از مدرسه راهنمایی تحصیلی باغبان شروع شد و سپس ÷س از اخذ مدرک لیسانس به دبیرستان ها منتقل شدم و تا موقع بازنشستگی در دبیرستان های زیادی بصورت روزانه و شبانه تدریس کردم که از جمله دبیرستان های : دهخدا - فردوسی - دکتر صدیق اعلم ( زینب کبری فعلی  ) - دبیرستان دهقان - ایراندخت ( بنت الهدای فعلی ) - 29 بهمن - شهید رضایی - شهید مدنی - رازی - فاطمیه که در موقع بازنشستگی در سال 1373 در دبیرستان فاطمیه بودم .

        هم زمان با تدریس بطور آزاد به شغل الکترونیک روی آوردم و به کار تلفن های الکترونیک مشغول شدم و با همکاران این صنف تشکیلاتی بنام شورای صنف لوازم مخابراتی و ارتباطی استان - زیر نظر اداره کل بازرگانی استان دایر کردیم که مدت نزدیک به 10 سال مسئولیت این شورا با من بود - در این دوران گوشی تلفن های آلمانی بیسم و باسیم بصورت سیل وارد ایران شدند که کارایی خیلی زیادی داشتند ولی اولا کتاب راهنما نداشتند و ثانیا اگر تک و توک کتابی همراهشان بود به زبان آلمانی بود که برای هیچ کاربری قابل استفاده نبود ! فکری به ذهنم زد ! و با اینکه حتی یک کلمه آلمانی نمی دانستم شروع به فعالیت در این زمینه کردم و با کمک خداوند با زحمات بسیار بسیار زیاد ! تمامی آنها را که تا امروز بک کشورمان وارد شده ترجمه و تنظیم و چاپ و در سطح ایران بصورت گسترده ای توزیع کردیم ( بیش از 500 مورد ) - برای این منظور از یک تیم 12 نفره از خانم ها بهره گرفتیم که ترجمه بعهده من و چاپ و صحافی بعهده آنها بود و خوشبختانه کار موفقی بود و انحصارا در دست ما بود ! و تا همین چند سال پیش ادامه داشت که بدلیل خستگی و کسالت ناشی از کار زیاد ، به پیشنهاد پزشکان ، دیگر فعالیت های سنگین را کنار گذاشتم و مجددا به کار عکاسی منتها با رویکرد طبیعت روی آوردم و در حال حاضر با انجمن های هنری استان همکاری نزدیک دارم .

 

          اینجا در خدمت استاد فخرالدینی ( بزرگترین استاد پرتره ایران ) و دوستانم آقایان فائزی و سامع سردرودی هستم .

همیشه شاد و همیشه عاشق باشید !

/ 12 نظر / 79 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعید میکاییلی میخوش

سلام اقای جاودانی عزیز-ای کاش خاطرات و عکسهایی که از منطقه ما دارین بصورت مکتوب در میاوردین تا همه از ان بهره مند شوند منکه خیلی از خاطرات آن لذت میبرم مخصوصا از عکسهای آن زمان ،زندگی پر فراز ونشیبی داشته اید وپر از تجربه ،امیدوارم همیشه موفق وموید باشید ما که از دور ارادتمند شما هستیم.همجنان منتظر عکسها وخاطراتتان هستیم.یا علی

محمد رضا

باسلام و عرض ادب خدمت استاد و پدرعزیزم از مطلب باصفا و بی الایشتان صمیمانه سپاسگذارم وقتی مطالب و خاطراتتان را مطالعه میکردم لحظه ای نبود که یاد ایام دبیرستان دهقان را ازخاطرم دورسازم ما هرچه داریم ازمحبتهای شما بزرگواران است موفق و پیروز باشید

شرکت شارژآل

با عرض سلام و وقت بخیر همکار گرامی؛ شما به عنوان یکی از دارندگان 500وبلاگ برتر مد نظر شرکت ما مبنی بر ایجاد فروشگاه کارت شارژ انتخاب شده اید. این شرکت یکی از بزرگترین شرکت های فروش کارت شارژ در اینترنت می باشد که با دعوت از وبلاگ نویسان کوشا و با پشتکار و در اختیار گذاشتن یک فروشگاه کارت شارژ مستقل به مدیران وبلاگ ها این امکان را فراهم می آورد که با فروش هر کارت شارژ در سود فروش آن ها سهیم باشند.قابل ذکر است که تمامی کارت شارژ های موجود در این شرکت در اختیار شما قرار می گیرد و شما با فروش هر کارت شارژ در فروشگاه خود می توانید اقدام به کسب درآمد نمایید. جهت اطلاعات بیشتر و همچنین مشاهده یک فروشگاه تست هر چه زودتر به سایت ما مراجعه فرمایید. با آرزوی موفقیت و شاد کامی از خداوند منان برای شما.

برده ولی آزاد

فکر به اینکه دیگران چرا از من برترند را جز در نادانی خود نمی توان جست. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] سلام آرزوی روزی خوب برای پایانی بهتر برایتان دارم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] باید گرفته شود تا که قدر دانسته شود قدر جاده هموار به چشم نابینا دانسته شود موفق باشید همراه همیشگی امیدوارم روزی به خود بودن افتخار شود نه دیگران شدن. پیشاپیش ممنون از حضورتون

نگین

سلام بلاگتون رو دیدم مطالب خوبی داشت ازش استفاده کردم اگه دوست داشتید از وب سایت ما هم دیدن کنید مطالبش راجع ساختمان هوشمند هستش مثل بیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند دسترسي و كنترل از راه دور خانه هوشمند سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند کنترل روشنایی خانه هوشمند و .. اگه از مطالب وب سایت ما خوشتون اومد لطفا مارو لینک کنید ممنون که به من سر میزنید http://mehestan.org

حسین

سلام لطفا ما را در این راه کمک نمایید و با لینک کردن آدرس فروشگاه در حفاظت از محیط زیست ایران همراه شوید http://www.shimbar.ir پیروز و تندرست باشید

بهترین کسب درآمد اینترنتی

سلام خداییش وبلاگ خوبی داری اگه می خوای از بازدید های وبلاگت درامد مستقیم بگیری می تونی تو سایت زیر عضو بشی و بعد از اینکه پولت به 1000 تومن رسید تو کمتر از 12 ساعت بگیریش فقط کافیه کد کسب درامد رو ازش بگیری و تو وبلاگت بزاری من خودم عضوشم سایتش عالیه. http://parspa.s2a.ir

رسول اشرفي

با سلام محضر استاد بزگوار آقاي جاوداني : استاد عزيز بنده چنان كه قبلا عرض كردم از وان سفلي هستم .چند روز پيش يكي از پسران مرحوم انشاله باللايي به نام صاحبعلي بالايي به رحمت خدا رفتند و فرزند ديگرش به نام سخاوت بالايي به همين منظور به وان سفلي آمده بودند. بنده تا نام شما را بردم خيلي ذوق زده شدند و گفتند معلم ما بودند در كلاس پنجم و با آقاي به گزين در خانه ي ما مي نشستند ومن هميشه در خدمتشان بودم .همچنين آقاي سخاوت بالايي گفتند كه بنده خودم به اداره ي فرهنگ گرمي نامه بردم جهت درخواست معلمي براي كلاس پنجم و رئيس اداره گفتند برويد پيش آقاي جاوداني در فلان مدرسه است اگر قبول كردند ببريد و آقاي جاوداني هم خدارا شكر با كمال ميل پذيرفتند .و خيلي خاطره گفتند كه انشالله در فرصت هاي بعدي مي نويسم البته شماره همراهتان را خواستند نبود و ايشان شماره ي خود را دادند( 09111150383 سخاوت بالايي) اگر زحمتي نباشد شماره ي همراه و آدرس دقيق ايميلتان را به ايميل بنده ارسال نماييد تا عكسهايي از وان برايتان ارسال نماييم.

تورج

آقای جاودانی باید بگم که مراغه برای شما سکوی پرتاب و پیشرفت بود نه دربدری

خیریفام

سلام اقای جاودانی واقعا ممنونم بابت عکس های که گذاشتید .من نرگس خیریفام هستم دختر اقای خیریفام .واقعا لذت بردم وصمیمانه ازتون سپاس گذارم..ان شا الله همیشه در کنار خانواده شاد وسلامت باشید.