اختتامیه جشنواره عکس رضوی

مراسم اختتامیه عکس رضوی ، با حضور جمعی از مسئولین شهری و هنرمندان عکاس ، روز چهارشنبه 93/6/12 در مجتمع سینمایی 22 بهمن تبریز برگزار شد و برندگان این جشنواره معرفی و جوایز خود را دریافت نمودند .

 

 

 

بیانیه هیأت داوران جشنواره سراسری عکس رضوی
 "امروز سخن از نسیم قدسی است. به وادی محبتی روی نهادیم که خامه‌ها عاجز از توصیف و کلمات قاصر از تعریف‌اند، به ضریحی دخیل بسته‌ایم که غبار آن توتیای دیده فرشتگان و خاک درگهش سرمه چشم کروبیان است، ثامن‌الحجج، امام همامی که از بخشی فوق‌العاده تاثیرگذار و بعدی مهم از ابعاد وسیع هنر عکاسی‌ است.
هنری مصور که با تأسی از محتوای ولایی می‌تواند پیام‌آور نیازهای جامعه بوده و خلاء ناشی از عصر ماشین و آهن را که امروزه به فقر فرهنگی جوامع منجر شده، غنای بیشتری بخشد. امروز عکاسی ما متاسفانه به سمت سویی سوق داده شده که جز آزار دیدگان و جرح دل هماره آوردی ندارد، لنز مزین به جوهره ولایت و دوربین ملون به رنگ رضوی هیچ‌وقت نمی‌گذارد مبتذلیات چندش‌آور به داخل کادرش نفوذ کند .سراغ سوژه‌هایی می‌رود که در آن حسی از خدا گونگی و شمیمی از انسانیت و فضایل انسانی وجود آورد.
جشنواره رضوی مانوس امام همامی که شعاع ولایت‌اش تا بی‌نهایت عشق گسترده و سایه رأفت و عطوفت‌اش از جماد گرفته تا نبات و همه انسانها را دربرگرفته و انوار فراگیر معنوی و ولایی او همه مرزهای عالم را درنوردیده است.
هیئت داوران ضمن ارج نهادن به تمامی آثار هنرمندان عکاس شرکت کننده و سپاس از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در اشاعه فرهنگ اسلامی در جایگاه عکس از نگاه هنرمندان و تاثیرات عکس و اهمیت جایگاه عکس به مواردی اشاره می‌دارد. 
- نظر به موضوعات وسیع بندهای مندرج در فراخوان جشنواره، بایستی هنرمندان عکاس بیشتر به محتوا بیاندیشند و در چارچوب ورود به نشانه‌های سمبلی به ثبت آثار بپردازند.
- برای نگاه عکاسان موضوع رضوی مطالعه زیاد در موضوعات مطروحه را می‌طلبد تا ارادت دینی و اسلامی از فرهنگ قومی و فرهنگ ایرانی اسلامی به تصویر درآید که نگاهی وحدت آفرین دارد.
- از مسئولین و متولیان، خادمان اماکن زیارتی مجدداً درخواست همسویی و همراهی با عکاسان را برای ارائه فرهنگ رحمانی شیعه طلب می‌نمائیم تا هنرمندان این عرصه با نگاه آسمانی خویش به ضرورت اشاعه فرهنگ اسلامی از دریچه نگاه هنری موفق درآیند.
هیئت داوران جشنواره سراسری عکس رضوی با بررسی آثار رسیده در سه مرحله داوری، از میان 3250 قطعه عکس رسیده از 27 استان کشور، تعداد 40 قطعه عکس از 30 عکاس را برای بخش مسابقه انتخاب و در مرحله پایانی آرای هیئت داوران به 8 نفر به یمن امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) حائز رتبه دانست.
امید آنست هنرمندان عزیز جهت حفظ کرامت هنر خویش با پرهیز از موضوعات کلیشه‌ای و تکراری و ارسال مجدد آثار با افق جدید در سالهای آتی از فیض معنوی هنری بدیع ارائه نمایند."

در اختتامیه جشنواره سراسری عکس رضوی، "سلیمان گلی" از تربت حیدریه به عنوان نفر اول، "صادق ذباح" از مشهد به عنوان نفر دوم، "سمیرا ‌غفاریان‌ قالیباف" از مشهد به عنوان نفر سوم، "سیدمحمدهادی شفیعی" از مشهد به عنوان نفر چهارم، "سیدعلی حسینیان نسب" از مشهد به عنوان نفر پنجم، "مهران میرزایی" از مشهد به عنوان نفر ششم، "امیر عنایتی" از تربت حیدریه به عنوان نفر هفتم و "نسیبه خلیلی" از آمل به عنوان نفر هشتم معرفی شدند.گفتنی است پس از ارسال فراخوان  عکاسان رضوی از 27 استان و 59 شهر با سه هزار و 250 قطعه عکس شامل دو هزار 817 قطعه تک عکس و 433 مجموعه‌ی عکس   در این جشنواره شرکت نمودند و  داوری نهایی این آثار را "سید عباس میرهاشمی "،  "سعید فلاح‌فر"،  "علیرضا کریمی صارمی "، "نادر فارغی" و "بهزاد پروین قدس" داوری این جشنواره را بر عهده داشتند.

جشنواره سراسری عکس رضوی با همکاری شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی،‌ معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی،  بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع)، دبیرخانه نمایندگی بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در استان آذربایجان شرقی، کانون فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان،‌انجمن عکاسی استان و  انجمن سینمای جوان دفتر تبریز برگزار شد.

/ 0 نظر / 39 بازدید