سیزده بدر - امروز زندگی رنگ دیگری داشت !

 

 

 

 

 

 

 

 

          البته کسانیکه برنامه ریزی کرده بودند تا در موقع برگشت با ترافیک جاده ای مواجه نشوند قبل از غروب آفتاب بطرف تبریز حرکت کرده بودند آما وضع جاده برگشت به این وضعیت بود :

 

            امروز پلیس زحمت کش شهرمان فعالیت بیشتری داشت و از طریق هوا هم با هلیکوپتر ترافیک و مسائل مربوطه را مدیریت میکرد که جا دارد از تمامی مامورین پلیس و هرکسی که به این ملت و به این آب و خاک خدمت میکند تشکر و قدرانی شود .

          راستی خاطره استاد شهریار از سیزد بدر سال 1309 که استاد در تهران بودند شنیدنی است و می خواهم در این قسمت به حرفهای شیرین استاد توجه فرمایید :

          سیزده نوروز سال ۱۳۰۹ بود. چند تن از دوستان هنرمندم صبح آمدند منزل و گفتند که برخیز بزنیم بیرون به گلگشت باغ و راغ تا از هوای جان‌بخش بهاری جانی تازه کنیم.
          با این‌که دوستان همگی صمیمی و اهل هنر بودند، ‌اما آن روز حال بیرون رفتن نداشتم. ابدا حوصله نداشتم، ‌عذر خواستم. پافشاری دوستان در من اثر نکرد. از ایشان خواستم مرا تنها بگذارند. بالاخره دیدند چاره‌ای نیست، ناچار تسلیم شدند. از طرفی صبا گفته بود که می‌آید اما نیامده بود. سخت بی‌قرار بودم. دوستان هنرمندم مأیوسانه مرا ترک کردند و من ماندم و یک دنیا خیال.
          پدرم کو؟ مادرم کجا رفت؟ ‌تحصیلاتم چه شد؟ چرا او به وعده‌اش عمل نکرد؟ چرا پدرش ناجوانمردانه رفتار کرد؟ چرا دخترش را به زر و سیم فروخت؟ من کجا و نیشابور کجا؟ مرا چه به کارمندی بانک کشاورزی؟ و هزاران خیال از این قبیل، مانند دیوی فضای خیالم را اشغال کرد. نزدیک بود خفه شوم. بلند شدم و بیرون زدم. به طرف دروازه دولت.
          آن موقع تهران این طور کشنده نبود، بزرگ نبود، شهری دل‌باز و روح‌افزا بود. هنوز خیالاتم رهایم نکرده بود، ‌همان طور با آنها در ستیز بودم که ناگاه او جلوی‌ چشمانم ظاهر شد. دست در دست بچه‌اش، روبروی هم قرار گرفتیم.
          لحظاتی به همدیگر خیره شدیم. او رد شد. اما من میخکوب شدم. سرم گیج رفت. زیر درختی نشستم. اندک اندک آرام گرفتم. آهی کشیدم و طبعم به همراه اشکم سرازیر شد و شروع کردم به نوشتن:

گوهر فروش

یار و همسر نگـــرفتم که گــرو بود سرم
تو شدی مادر و من با همه پیری پسرم

تو جگر گوشه هم از شیر گرفتی و هنوز
من بیچــاره همان عاشق خونین جگــرم

خون دل می‌خــورم و چشم نظــر بازم جام
جرمم این است که صاحبدل و صاحب نظرم

من کـه با عشق نراندم به جوانـی‌ هوسی
هوس عشق و جوانی‌است به پیرانه سرم

پدرت گوهــر خود را به زر و سیم فــروخت
پدر عشـق بسوزد کـه درآمـد پدرم

عشق و آزادگی و حسن و جوانی و هنر
عجبـــا هیچ نیــرزیــد که بی سیم و زرم

هنـرم کاش گره‌بند زر و سیمم بود
که به بازار تو کاری ‌نگشود از هنرم

سیزده را همه عالم به در امروز از شهر
من همان سیزدهم کز همه عالم به درم

تا به دیوار و درش تازه کنم عهد قدیم
گاهی از کوچه معشوقه خود می‌‌گذرم

تــو از آن دگــری ، ‌رو که مــرا یاد تو بس
خود تو دانی که من از کار جهانی ‌دگرم

از شکار دگران چشم و دلی‌دارم سیر
شیـرم و جوی ‌شغــالان نبــود آبخـورم

خون دل موج زند در جگرم چون یاقوت
شهـریارا چه کنم لعلم و والاگهـــرم

اوقات خوب و خوش برایتــان آرزومنــدم 

/ 12 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

ژل مخصوص آتیش کردن هم کنار منقل دیده میشه خیلی چیز خوبی هست [نیشخند]

زهرا فرشيد

تو بوشهر كه موقع 13 بدر همه سبزه ها خشك شدند و خبري از علف سبز نيست ولي بازم ميريم بين همون علف هاي خشك و كلي هم از با هم بودن خوش ميگذرد.

مجتبی شیرازی

سلام به قول آقای جاودانی چوب هفت خط رو دارم البته اگه درست گفته باشم (خیلی تیزی ) [چشمک]

تبریز قارتال

سلام جناب جاودانی عجب 13 بدری کردین البته منم 13 دربدر بودم!! [نیشخند] پس چغندر و لبو هم خوردین بنظر میاد؟! [خوشمزه] http://tabrizlinks.mihanblog.com

فرزین

جای ما خالی ان شالله سال دیگه باهم ...

تبریز قارتال

این فرزین من نبودمها یکی دیگه بود...!! [خنده] انشالله سال بعد البته اگه تا اونوقت من ازدواج و کشته نشم!! [اضطراب]

آرتا

بسیار عالی . شعر استاد شهریار رو برای چندمین بار خوندم اما ماجراشو نمیدونستم . اشاره خیلی به جایی بود. راستش من که روز سیزده از بس گرمم بود بهم خوش نگذشت . میبینین ما جنوبیها هم کم کم داره تحمل گرما برامون سخت میشه .[لبخند] با اجازتون من هم عید امسال شروع به عکاسی کردم . ولی خوب خیلی آماتور . الان با دیدن عکس های شما نکاتی رو میفهمم که قبلا اصلا چیزی ازشون نمیدونستم.

تبریز قارتال

نه هنوز ازدواج نمیکنم آخه فعلا بهم خوش میگذره اینطوری! [خنده] من جوون بدی نیستم البته میخوام خوب باشم اما نمیشه! [شیطان] موفق باشید پدر نمونه ای هستین شما... [گل]

f

امام حسن (علیه‌ السلام): عَلَيكُم بالفِكرِ فَإنَّه حَياةُ قَلبِ البَصيرِ وَمََفاتِيحُ أبوَابِ الحِكمَةِ. از تفکر غافل نشويد؛ زيرا تفکر حيات‌بخش قلب آگاهان و کليد درهای حکمت است. بحارالانوار، ج 78، ص 115